Zadzwoń teraz! 501 066 606

Kiedy należy wymieniać olej w silniku?

Podstawowym i najważniejszym wyznacznikiem wymiany oleju w samochodzie są zalecenia producenta oleju. Ich domyślny czas użytkowania jest przewidziany dla normalnej jazdy. Oznacza to brak jazdy na długich, wymagających trasach i dotyczy raczej codziennego poruszania się po mieście.

Warsztat samochodowy Warszawa Mokotów, Auto serwis, Mechanika samochodowa, Wulkanizacja, Elektryka i elektronika samochodowa, Diagnostyka, Naprawa samochodów osobowych, Przechowalnia opon, Auto Elektryk Warszawa Mokotów

Lepiej zapobiegać niż leczyć

W przypadku, kiedy samochód jest eksploatowany znacznie intensywnej (na przykład wykorzystywany jest do celów sportowych lub wypraw terenowych czy długich podróży) to przewidywany czas trwałości oleju powinien zostać oszacowany z większą dyscypliną. Podobnie rzecz ma się w innej sytuacji – gdy auto służy wyłącznie jako środek transportu na trasie praca-dom w obrębie jednego miasta. Samochód wówczas zwykle dłużej stoi w korku lub na światłach niż faktycznie znajduje się w ruchu, a więc działa na tak zwanym zimnym silniku. W każdej z tych sytuacji lepiej więc założyć, że olej szybciej się zużyje i wyeksploatuje. Ten margines błędu pozwala uniknąć sytuacji, kiedy to poszczególne części auta zaczną o siebie trzeć, wywołując uszkodzenia mechaniczne. Należy pamiętać o tym, że olej – w miarę jego użytkowania – traci swoje najważniejsze właściwości (a więc lepkość). Niewskazane jest też narażanie silnika i całego układu na rozprowadzanie się zanieczyszczeń znajdujących się w starym oleju. W przypadku wątpliwości co do czasu wymiany oleju, warto wspomóc się wsparciem profesjonalistów. Służy do tego diagnostyka samochodowa Warszawa Mokotów.

Kiedy warto rutynowo wymienić olej?

Producent zaleca standardowo wymianę oleju co 30 000 kilometrów (lub po prostu raz do roku). Istnieją jednak też takie produkty o wydłużonej żywotności, które sprawdzą się na większych przebiegach – także tych przekraczających wspomniane już 30 000 kilometrów. Częstsza wymiana nie jest jednak szkodliwa, może natomiast przyczynić się do przedłużenia dobrej kondycji silnika.

Czy olej można wymieniać częściej niż raz do roku?

Oczywiście olej można również wymieniać częściej. Może to być podyktowane tym, że niektóre silniki wykazują swoistą specyfikę pracy, na skutek której olej ulega szybszemu zużyciu.

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć pliki cookies?
ROZUMIEM