Zadzwoń teraz! 501 066 606

Po jakim czasie przedawnia się mandat?

Mandat może przytrafić się każdemu, nawet najbardziej doświadczonemu kierowcy. Zbyt szybka prędkość, nieprawidłowe parkowanie, czy wymuszenie pierwszeństwa przejazdu – to tylko niektóre z przewinień, za które prowadzący samochód może słono zapłacić. Okazuje się jednak, że mandat może się przedawnić i w ten sposób opłata ma szansę ominąć kierowcę. Kiedy tak się dzieje?

Warsztat samochodowy Warszawa Mokotów, Auto serwis, Mechanika samochodowa, Wulkanizacja, Elektryka i elektronika samochodowa, Diagnostyka, Naprawa samochodów osobowych, Przechowalnia opon, Auto Elektryk Warszawa Mokotów

Co oznacza przedawnienie mandatu?

Czasami mówi się o przedawnieniu ważności kary grzywny nałożonej za wykroczenie na drodze. Co to właściwie znaczy? Otóż oznacza to, że po upływie określonego przepisami czasu nie ma już żadnej możliwości wyegzekwowania należności poprzez zastosowanie przymusu. Dokładny zapis odnoszący się do takiej sytuacji znajduje się w art. 45 § 3 Kodeksu Wykroczeń: „orzeczona kara lub środek karny nie podlega wykonaniu, jeżeli od daty uprawomocnienia się rozstrzygnięcia upłynęło 3 lata”. Oznacza to jednak, że najistotniejszy jest data uprawomocnienia się mandatu.

Czy rodzaj mandatu ma znaczenie?

Patrząc pod kątem momentu uprawomocnienia się mandatu, jego rodzaj ma bardzo duże znaczenie, jeśli chodzi o proces przedawnienia. Dotyczy to szczególnie mandatów gotówkowych i zaocznych. Te pierwsze najczęściej są przyznawane osobom, które na stałe nie mieszkają w Polsce, natomiast drugi rodzaj dotyczy sprawców, których przewinienie wykryto „zaocznie”, gdyż nie było ich na miejscu znaczenia. W obu przypadkach kara staje się prawomocna w momencie jej opłacenia. Jeśli zatem sprawca nie opłaci takiego mandatu, może być ścigany w trybie procesowym. Jeśli zostanie wszczęte postępowanie, okres przedawnienia będzie wynosił 1 rok, natomiast jeśli to nie nastąpi, okres ten wydłuży się do 2 lat. W przypadku mandatów kredytowanych, uprawomocnienie następuje w momencie, kiedy kierowca pokwituje jego odbiór.

Co dalej?

Przez okres 3 lat, kiedy mandat nie zostanie opłacony, przez cały czas będą naliczane odsetki a sprawą być może zajmie się komornik wyznaczony przez odpowiedniego wojewodę lub Urząd Skarbowy. Jeśli egzekucja przez 3 lata nie będzie skuteczna, należność zostanie po upływie tego czasu umorzona.

Zdarza się, że po przedawnieniu mandatu, do kierowcy dotrze wezwanie do zapłaty odpowiedniej sumy, jednak warto pamiętać, że można złożyć odwołanie powołując się na art. 503 Kodeksu Postępowania Cywilnego.

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć pliki cookies?
ROZUMIEM