Zadzwoń teraz! 501 066 606

Jakie samochody kupują Polacy?

Jak wynika z raportu Instytytu Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar, w 2017 roku liczba rejestracji auto osobowych i dostawczych osiągnęła wynik 1,48 miliona. Które marki i modele samochodów Polacy kupują najchętniej?

Warsztat samochodowy Warszawa Mokotów, Auto serwis, Mechanika samochodowa, Wulkanizacja, Elektryka i elektronika samochodowa, Diagnostyka, Naprawa samochodów osobowych, Przechowalnia opon, Auto Elektryk Warszawa Mokotów

Ranking najpopularniejszych aut wybieranych przez Polaków

Wśród najchętniej wybieranych marek znalazł się Volkswagen – na terytorium Rzeczpospolitej zarejestrowano 117 500 pojazdów niemieckiego producenta. Na drugim miejscu pojawił się Opel ze 105 800 sztuk, na trzecim zaś Audi z wynikiem 76 500 zarejestrowanych w Polsce aut.

Na pozostałych miejscach, poza podium, uplasowały się następujące marki:

 1. Ford
 2. Renault
 3. BMW
 4. Peugeut
 5. Citroen
 6. Mercedes
 7. Toyota
 8. Fiat
 9. Seat
 10. Nissan
 11. Honda
 12. Volvo
 13. Kia
 14. Suzuki

Tradycyjnie już, wśród najchętniej wybieranych przez Polaków aut, zwyciężyły pojazdy importowane z Niemiec (aż 42% wszystkich importowanych do kraju samochodów). Nieco mniej popularne były samochody sprowadzane z Francji i Japonii. W kategorii wieku pojazdów zdecydowanie dominują auta, które mają więcej niż dekadę – średnio 11 lat i 10 miesięcy. Można przypuszczać, że w ogromnej mierze na popularność starszych aut ma wpływ ich atrakcyjna cena.

Jeśli chodzi o stan pojazdów, Polacy do użytku prywatnego najchętniej sięgają po samochody używane. 5 na 6 samochodów poruszających się na polskich drogach stanowią auta mające wcześniej właściciela. Tendencja jest taka, że jeżeli już rodacy decydują się na zakup auta prosto z salonu, to ma to zwykle miejsce wtedy, gdy pojazd ma służyć celom biznesowym. Aż 70% nowych samochodów jest zarejestrowanych na firmę.

Które modele były najczęściej wybierane przez rodaków?

W 2017 roku dominowało Audi A4 – takich aut sprowadzono 33 100 sztuk. Na drugim miejscu znalazł się Volkswagen Golf (31 600 sztuk), a za nim Opel Astra (30 000 sztuk). Nieco dalej znalazły się modele takie jak Volkswagen Passat i BMW 3. Wraz z bogaceniem się Polaków i wzrostem płac można spodziewać się większego wzrostu importu samochodów osobowych na terytorium kraju.

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć pliki cookies?
ROZUMIEM